Тема. Закріплення навичок правопису власних і загальних іменників
Мета. Закріпити навички правопису власних
і загальних іменників, вміння
виділяти іменники серед інших частин мови через правильно поставлене запитання.
Збагачувати
словниковий запас учнів, вдосконалювати навички грамотного письма.
Розвивати
пізнавальну активність учнів.
Виховувати
патріотичні почуття.
Обладнання. Фізична карта України, індивідуальні картки, лабіринт,
малюнки, випереджувальні завдання.
Тип уроку. Узагальнення вивченого
Хід уроку
І. Організація класу.
-Дзень!Дзень!Дзень!-співа
дзвінок,
Поспішаєм
на урок,
Спішимо
у класс ми знову,
Щоб
вивчати рідну мову.
Будем
разом я і ти
Рідну
мову берегти.
Тренінгова
вправа « Створення емоційно-піднесеного
настрою.»
Ми посміхаємось сонечку.
Здрастуй, золоте.
Ми всміхаємось квіточці,
Хай вона росте.
Ми всміхаємось дощику.
Лийся, мов з відра.
Гостям посміхаємось.
Зичим їм добра!
Вправа « Надія»
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
-
Продовжте « Я очікую…»
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми мети уроку.
Сьогодні
ми подорожуватимемо однією країною. А якою?
Відгадайте.
Буває часом сліпну від краси,
Спинюсь ,не знаю,що воно за диво,
Оці степи,це небо,ці ліси,
Усе так чисто,гарно,незрадливо,
Усе як є-дорога,явори ,
Усе моє,все зветься…Україна.
Доберіть
синоніми до слова Україна.( Батьківщина, Вітчизна.)
-
До якої частини мови
належать ці слова? Чому?
-
З якої букви напишемо
ці слова? Чому?
ІІІ.
Основна частина уроку
1.Каліграфічна
хвилина
Зараз зробимо зупинку,
Проведем каліграфічну хвилинку.
Кожен має пам’ятати-
Треба гарно написати.
Ї ї Україна країна
-
Складіть речення з даними словами.
2. Перевірка д/з. ( В цей час
учні працюють за індивідуальними картками, виконуючи тестові завдання)
а). Розгадування лабіринту
з В о с з п
Л е і щ о е і
ю б т и, л б с
д а ч н о й н
и н и з в е і
б). Вправа 30.
Зачитування вислову
Під
синім небом України зазолотилися жита.
-
Назвіть головні члени речення.
- Якими частинами мови вони виражені?
3. Закріплення термінів « іменник», « прикметник», « дієслово»
-
Які частини мови ми знаємо? Що таке іменник, прикметник, дієслово?
Проблемне питання
- Яку частину мови ми вживаємо найчастіше?
Робота
в групах. Конкурс « Хто більше?»( 1група добирає іменники, 2 група –
прикметники, 3 група – дієслова.)
4.Розширення знань про іменник
а).Вправа « Асоціативний кущ»
- Що ви знаєте про
іменник
слово найчисельніша
частина мови (70 000 слів у11 томах словника
української мови)
власні
Іменник означає назву предмета
загальні відповідає
на запитання:
хто? що?
назва
істоти назва неістоти
б). Гра « Впіймай іменник »
(
Учениця декламує вірш, а учні запам’ятовують іменники)
в). Гра «Плутанка »
Повернути слова на свої
місця так, щоб вийшов вірш.
На вогні
стояв козел,
Кашу в нім
варив котел.
Пахне смачно
від козла –
Гарна каша у
котла.
Фізкультхвилина(«Україно,ти
моя надіє…»)
5. Закріплення вивченого про власні та загальні іменники.
а). Вправа « Інтрига»
РІ + ЧА – А + ДКА –
Д ( РІЧКА )
ДІ-І+НА-А+І+ПРО(ДНІПРО)
- До якої частини мови належить ці слова?
- Це власні іменники чи загальні?
в). Робота з
підручником. Вибіркове списування.
- Скільки річок в
Україні? ( 73 000 )
Випишіть
назви річок з вірша В. Лучука « Скільки рік в Україні ?» (14)
( Читанка, ст. 11 )
- Яка річка в Україні найбільша?( Дніпро. ЇЇ загальна довжина 2201км, на
Україну припадає 981км)
В основному всі річки
України несуть свої води в Чорне море.
-
Які річки є в нашій місцевості?( Самоткань,
Домоткань і Дніпро. Самоткань і Домоткань – праві притоки Дніпра.)
г). Опрацювання вправи
32.
- Які країни є нашими
сусідами? ( Сухопутний кордон: Білорусь, Росія, Польща, Словаччина, Угорщина,
Румунія..)
г). Гра «Букву всав гарненько
Буде
слово новеньке»
- Прочитайте слова, подумки
вставляючи пропущені букви. Яке слово « зайве» у кожному стовпчику? Чому?
К_їв _кр_їна Св_т_зь
Од_с_ Р_с_я С_н_в_р
К_рп_ти Д_н_цьк Дн_пр_
Х_рк_в П_льщ_ Ялп_г
- Скільки міст в Україні? ( Понад 1000)
-
Яке найбільше?
-
д). Самостійна робота(
за вправою 34)
Списати два
речення на вибір.
IV. Підсумок уроку
Інтерактивна
вправа «Мозковий штурм»
-
Чи справдились ваші очікування?
- Що найбільше запам’яталось і сподобалось на уроці?
- Яка ж спільна орфограма у всіх власних іменників?( Велика буква на початку
слова )
Цікавинка
Гра « Добери» ( Навести
приклад власного іменника і дібрати до нього загальний. Наприклад: Івась –
ім’я, Дніпро – річка.)
Д/з
Вправа 31.( Виписати назви міст, вжиті в тексті)
V.
Оцінювання учнів
Продзвенів
уже дзвінок,
Закінчився
наш урок.
За
роботу по заслузі
Щиро
дякую вам друзі.
Ну а
старанна дитинка,
Хай отримає
оцінку.
Урок природознавства
(4 клас)
(4 клас)
«Можна
все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину».
Вибрати не можна тільки Батьківщину».
В.Симоненко
НАШ СПІЛЬНИЙ ДІМ
- УКРАЇНА
Мета: доповнити і
поглибити знання дітей про нашу Батьківщину; формувати уявлення про Україну як
суверенну державу з давньою історією, багатою культурною спадщиною; розвивати в
учнів творче мислення, уяву, комунікабельність, уміння працювати в команді;створювати
умови для розширення пізнавальних інтересів у процесі практичного застосування
знань; збагачувати активний словниковий запас; виховувати бажання піклуватися
про суспільство, країну, навколишнє середовище.
Обладнання: карта України, плакати із зображеннями українця і українки, роздатковий матеріал для учнів: різнобарвні квіточки, вирізані з кольорового паперу, ілюстрований дидактичний матеріал, аудіозапис Гімну України (муз. М.Вербицького, сл. П.Чубинського), зображення Державного Прапора і Герба України, музичні композиції українських пісень.
Обладнання: карта України, плакати із зображеннями українця і українки, роздатковий матеріал для учнів: різнобарвні квіточки, вирізані з кольорового паперу, ілюстрований дидактичний матеріал, аудіозапис Гімну України (муз. М.Вербицького, сл. П.Чубинського), зображення Державного Прапора і Герба України, музичні композиції українських пісень.
Хід уроку
1.Організація класу.
1.Привітання вчителя.
Доброго дня ,мої дитинчата!
Час урок розпочинати .
Погляньте,милі,подивіться,
Все щиро посміхається для вас.
Ви українці й цим щиро гордіться,
Ну, а нам працювати вже час.
2.Інтерактивна вправа ”
Привітайся й посміхнись”(із сусідом,сонечком,вітром….)
2.Мотивація навчальної діяльності.
(Читання епіграфу)
Відновіть рядки вірша:
«М.жн. все на
св.ті в.бир.ти, с.н.,
Вибр.ти не м.жн. тільки Б.тьківщ.ну».
Вибр.ти не м.жн. тільки Б.тьківщ.ну».
В.Симоненко
Щоб легше було
відновити послухайте вірш. Кожен рядок вірша віддасть вам для підказки першу
літеру .З перших літер рядка утвориться слово,яке стане основним словом для
нашого уроку.
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь,де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в пустині рай.
Їм кращий всім їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас людей без Батьківщини.
Чи вдалось відновити частину вірша?
ІІІ.
Оголошення теми, визначення очікувань від уроку.
-Так ми поговоримо про Україну .
Кожна людина з великою любов’ю,душевним
трепетом згадує те місце,де вона народилася,де промайнуло її дитинство з
диво-світом казкою,з маминою ласкою, у затишній
батьківській оселі.
Планування діяльності.
—Україна як незалежна держава дуже молода. Але історія
нашої країни сягає глибини віків. Це держава із цікавим минулим, багатою
культурною спадщиною, давніми народними традиціями.
Сьогодні ми з вами
попрацюємо творчо , назви етапів
роботи ви бачите на дошці.
План
1. Країна, в якій ми живемо.
2. Виступ дослідника «Державні і народні символи України».
3.Виступ
літератора «Вірші,пісні,легенди,прислів’я про Україну»
4.Виступ
фотографа «Прекрасні куточки України.»
5.Виступ пошуковця «Що в
Україні най-,най-.»
6.Ігри .
IV. Робота над темою
уроку.
1. Країна, в якій ми живемо.
Учитель декламує вірш і демонструє на карті
України об'єкти, про які у ньому йдеться.
Є в центрі Європи чудова країна,
Сягає корінням у сиві часи.
І це — незалежна моя Україна.
Тут гори Карпати, степи і ліси.
Шістсот
і чотири ще тисяч гектарів —
Приблизно
таку має площу вона.
Є
Київ — столиця у храмах і славі —
Та
ріки: Дніпро, Дністер, Буг і Десна.
Ще
Псел, Уж і Тиса та менші є ріки.
Курорти:
Свалява, Бердянськ і Скадовськ.
Багато
є сіл і міста превеликі:
Донецьк,
Київ, Харків і Дніпропетровськ.
Ґрунти
чорноземні, джерела цілющі,
Озера
блакитні та клімат м'який.
Козацькая
слава повік невмируща
Та
шлях до свободи, завжди нелегкий.
Кругом
нас держави — на кожному боці:
На
півдні від нас білоруси живуть,
На
заході — Польща, словаки, угорці,
Молдови
й румунів кордони ідуть.
На
сході Росія із нами межує,
На
півдні є Чорне й Азовське моря.
Та
наша країна ні з ким не воює,
І
світить нам мирна й щаслива зоря.
Усіх
областей є в нас двадцять чотири
Та
ще Автономна Республіка Крим.
Живуть
всі народи у злагоді й мирі,
У
нас в Україні є місце усім.
— Така країна
варта того, щоб її поважали,цінували,
любили.
А що означає любити Батьківщину?
(Радіти її успіхам, дбати про неї, намагатися своєю працею, здібностями, вчинками, справами примножити її славу, добробут.)
— А ще любити означає знати. Чи добре ви знаєте нашу Україну?
(Радіти її успіхам, дбати про неї, намагатися своєю працею, здібностями, вчинками, справами примножити її славу, добробут.)
— А ще любити означає знати. Чи добре ви знаєте нашу Україну?
Інформаційно-пізнавальна бесіда.
— За територією Україна посідає 39
місце у світі. Площа її —
603,7 тис. км2.
Це найбільша
європейська країна. Поділена вона на 24
області й Автономну Республіку Крим.
Чисельність населення — близько 45млн
. осіб.
Гори: Карпати (Говерла — найвища гора), Кримські.
Річок близько 70
тис. Найбільші: Дніпро (його притоки: Прип'ять, Тетерів, Ірпінь, Рось,
Базавлук, Інгулець — праві; Десна, Сула, Псел, Ворскла — ліві), Дунай (Тиса, Прут
— найбільші притоки), Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець.
Найбільші й
найвідоміші озера: Світязь, Турське, Синевир, Ялпуг.
Інтерактивна
вправа «Асоціативний кущ»
-Діти,які слова спадають вам на думку,коли ви
вимовляєте слово Україна?
рідна
хлібосольна квітуча
щедра
привітна найдорожча
прекрасна
Сьогодні
ми поговоримо про найкраще і найдорожче ,що є в Україні. В цьому нам допоможуть
наші творчі діти , які старанно і творчо працювали вдома, готуючись до сьогоднішнього уроку.
2.
Виступ дослідника «Державні і народні
символи України».
- Україна — це не тільки країна ,а й держава.
Кожна держава світу має свої герб, прапор та гімн — державні символи.
Кожна держава світу має свої герб, прапор та гімн — державні символи.
Кожна людина любить свою Батьківщину, вона
робить усе для процвітання рідної держави, для її слави, свободи, незалежності.
А ми живемо в Україні, волелюбній і мирній державі, і теж усім серцем любимо
нашу милу, дорогу країну, хочемо, щоб вона скоріше стала процвітаючою, сильною
і завжди була вільною і незалежною, бо всі ми громадяни нашої Вітчизни,
патріоти своєї Батьківщини, люблячі сини і дочки України.
Ось погляньте на карту Європи. Тут багато є різних країн. (Учень називає їх і показує на карті). Кожна з них має свою територію — землю, свою мову, культуру, історію і свої символи. Земля кожної держави — її недоторкана власність, яку вона готова обороняти від посягань ворогів. А ось у центрі Європи і наша рідна Україна, наша Батьківщина, яка теж має свою землю, свою мову, культуру, історію, власні звичаї і традиції та неповторні державні символи. А які є державні символи України? (Діти дають відповіді).
Прапор України
Україна — це небо блакитне,
А в тім небі — зірки золоті.
Сяють нам з
високості привітно
Ці два кольори, ніжні й прості.
Україна — це жовта пшениця
І блакитні волошки у ній.
Гей, як любо кругом — подивися!
— В тій країні
коханій моїй!
Угорі — небозвід оксамитний,
А внизу — колосисті поля.
Край
вітчизняний, край наш привітний
— Рідне небо і
рідна земля.
(П.Дубів)
28 січня
1992 року Верховна Рада України затвердила державним прапором синьо-жовтий.
Жовтий колір – це колір пшеничної ниви, колір хліба, зерна. Це і колір золотого
сонця, без яскравого проміння якого не дозрів би хліб. Синій колір – це колір
чистого мирного неба й води.
Герб
Тризуб
Наш герб — тризуб.
У ньому сила Отця Небесного і Сина.
Уважно придивись до нього —
На Духа схожий він Святого,
Що голубом
злетів з небес
І у
людських серцях воскрес.
Тризуб — немов сім'я єдина,
Де тато, мама і дитина
Живуть у мирі і любові
На
Україні вольній, новій.
(В. Паронова)
У давні часи герби карбували на лицарських щитах.
За ними легше було упізнати воїна,
закутого з ніг до голови у залізні лати. Зараз герби зображують на прапорах, грошах,
печатках. Герби бувають різні й свідчать про те, чим славна держава.
— Чи знаєте ви,
який герб має Україна? (Відповіді
дітей.)
На гербі України зображений тризуб.
Це дуже давній знак. Багато століть тому
запровадив його в Україні київський
князь Володимир Мономах. На тризубі можна
побачити зброю: лук, меч та інші військові обладунки. Нею наші
прадіди мужньо билися із численними ворогами, виборюючи
волю для свого народу.
—
Який вигляд має
Державний Прапор України?(Відповіді дітей.)
Прапор має два кольори: блакитний,
то символізує мирне українське небо, і жовтий — золото неозорих хлібних пшеничних
ланів (або ще: Дніпрова чи морська вода і жовтий пісок).
—А хто з вас, діти, знає, який гімн
нашої держави?(Відповіді дітей.)
Гімн — це
найголовніша пісня країни. Наш гімн називається «Ще
не вмерла України ні слава, ні воля». Для Гімну України написані слова,які виражають
найпотаємніші думки і прагнення нашого
народу. Їх автор-український поет Павло Чубинський. До тексту підібрана ніжна й водночас горда мелодія Михайла Вербицького. Під час усіх найбільших свят
українського народу урочисто
виконується наш Гімн.
Лише пісня незабутня,
Лише пісня незабутня,
Горда,
величава.
В ній
надія на майбутнє,
України -слава.
—Як і кожна держава,ми маємо свою Конституцію — Основний Закон нашої держави. День Конституції святкуємо 28 червня.
—Як і кожна держава,ми маємо свою Конституцію — Основний Закон нашої держави. День Конституції святкуємо 28 червня.
- Цей документ складається зі вступної частини
і 161 статті, які є визначальними для всього українського народу. В Конституції
визначені головні права і обов’язки громадян України. Давайте познайомимось із
деякими статтями.
Стаття 27. Кожна людина
має невід'ємне право на життя.
Стаття 53. Кожен має право на освіту.
Стаття 66. Кожен зобов'язаний не
заподіювати шкоди природі, культурній спадщині, відшкодовувати
завдані ним збитки.
Стаття
20. Державними символами України є Державний прапор України, Державний герб України і Державний гімн
.
Стаття 10. Державною мовою в Україні є українська мова.
- Давайте детальніше зупинимось на державних символах
держави.
Діти ,ми не завжди собі уявляємо, яке багатство є в
кожного з нас, не завжди його цінуємо. Але без нього ми не зможемо жити. Ви здогадалися, що це за багатство? (Це
наша рідна мова.)
—У кожного
народу є своя мова. Вона для нього
найрідніша. В Конституції України
написано:«Державною мовою України є
українська мова».
Погляньте ще на карту Європи. Бачите, скільки
різних держав у ній? І всі країни мають свою мову, і кожен розмовляє і мислить
своєю, рідною. А мову нашого народу довго переслідували, забороняли, щоб
знищити її назавжди. Тому що як втрачена мова, то зникає і сам народ. Але ми на
своїй землі живемо і мова наша з землі і з роси, із чистих джерел і краси, з
ніжних світанків і чистої душі мого народу, тому вона вижила і стала державою
сьогодні.
Складання мовленнєвого
сонечка
—
Доберіть гарні слова про українську мову.
- Майже в усіх
народів є улюблені рослини – символи .У канадців,наприклад, клен, у росіян — берізка, а в нас — верба , калина.
Українське прислів’я
повчає: «Без верби, і калини — нема України». З давніх-давен наш
народ опоетизував кущ калини, оспівав у піснях, легендах.
Легенда про калину
Це було в той час,
коли на Русь нападали орди татарські . Одного разу в одному українському селі
було весілля. На нього прийшло дуже багато вродливих молодих дівчат. І коли
весілля було саме в розпалі, на село напали татари. Завойовники побачили цих
красунь і почали їх ловити, щоб продати в Царгороді. Дівчата, щоб не потрапити
в неволю, почали тікати на болота і там потопились.
На тому місці, де
загинули українські дівчата-зірки, виросло дуже багато кущів калини. І з того
часу дівочу вроду порівнюють з калиною. Про цей чарівний кущ складено безліч
пісень, віршів і приказок.
Та головним
оберегом українського народу була Берегиня — жінка-мати. Її слово, тепле і
ласкаве, лікувало і повертало сили після хвороб, захищало від злих сил і
надавало наснагу. Берегиня підтримує домашнє вогнище, вона стоїть коло витоків
нового життя, плекає і зміцнює його.
-
Народними символами України є : батьківська хата, святий хліб, вишитий рушник,вінок
писанка, барвінок, лелека, калина.
У давнину кожне
слов'янське плем'я, родина і навіть окрема людина мали свої обереги. Ними
слугували трави і квіти, дерева і кущі, птахи і сили природи, різні предмети. Мамина пісня, батькова хата,
дідусева казка, бабусина вишиванка, рушник, калина біля вікна, барвінок,
верба, чорнобривці — все це наші символи.
Над
ставком верба й калина,
Мальва,
річка та ліщина,
Море,
гори й полонини,
Чорнобривці
та малина.
Мій сонячний дім — це моя Україна!
Ось на вишитому рушникові лежить духмяний хліб — основа
людського життя, символ достатку і процвітання народу. Давайте поміркуємо,
скільки праці вкладено в нього. Скільки тепла від людських долонь у цьому
короваї, скільки розуму, серця, мудрості, щирості та щедрості людської душі.
Уявіть безмежне поле, яке треба підготувати для посіву, засіяти, доглянути,
підживити, зібрати... Своєї праці та сил не шкодували хлібороби. А потім із
малесеньких золотих зерняток зробили борошно, а з нього спекли смачний і
пахучий хліб, який прийшов до нашого столу, щоб ми були ситі та здорові,
щасливі та веселі. А над машинами, які допомагали людям у цьому, працювали
вчені, інженери, робітники різних професій, і кожен віддав частинку свого
тепла, своєї душі. І ось лежить хлібина на вишитому рушникові, а рушник
вишивали руки людини і теж вкладали тепло своїх долонь і розуму, і серця, бо в
Україні такий звичай — вишивати рушники і на них подавати хліб, як проводжають
в далеку дорогу, коли зустрічають дорогих гостей, як символ любові та достатку,
щедрості та щирості української душі, щоб було у нас більше добрих друзів у світі,
щоб жоден народ не знав страшного голоду, такого, який зазнали наші люди в часи
голодомору.
Ми хлібом-сіллю друзів зустрічаєм,
Хай буде в світі більше в нас братів! Хай в кожній хаті будуть короваї, Щоб люд ніколи хліба не просив!
(Олександр
Будаш)
|
Їж, сину, хліб та пам’ятай, що в ньому
Саме життя закладено людей. І сонце українське, й звуки грому, Мозольний труд і посмішка очей.
(Олександр
Будаш)
|
- Рідна хата! Оспівана в піснях, оповита легендами та переказами, вона
завжди буде символом добра і надії. Людина не має права бути безбатченком,
завжди повинна пам'ятати батьківську хату, з якої вона пішла у велике життя.
Висновок. Отже, ми з упевненістю можемо
сказати, що в українців є багато оберегів, які лікують, прикрашають,
оберігають від зла, але найголовніший — мама — Берегиня сімейного вогнища,
захисниця домашнього затишку. Я дуже хочу, друзі, щоб ми пам'ятали: без
жінки-матері не було б нас. Бережіть, шануйте, любіть обереги, вивчайте
традиції свого народу, адже ми — українці, пишаємося цим.
Фізкультхвилинка
3.Виступ
літератора «Вірші,пісні,легенди,прислів’я про Україну»
Українці
здавна славилися своїми талантами. Про Україну вони писали
вірші, пісні, легенди,складали прислів’я. Я хотіла
б розказати вам вірш про Україну.
Моя
Україно
Мій рідний куточок,моя Україно,
Дитинства колиска і юності край .
До тебе єдина душею я лину,
Ти щастя іскринка і мій світлий рай .
Як добре нам жити і мати надію,
Що ми твої ,мамо,дочки й сини .
В тобі ми живемо і в душі молодієм,
З тобою зростаєм,мов житні лани.
З тобою ми вільними стали зростати,
Ти волі так прагла, як прагне
пелюстка води ,
Ти вміла боротись і вміла усім нам прощати,
Якщо ми не гідні тебе,то і ще нам прошу я прости.
Міцній ,Україно!Цвіти,як калина!
Як квітка найкраща в Едемськім
саду.
Я буду молитись за тебе ,єдина !
З тобою родилась я і з тобою Вкраїно зросту!
Легенда
про виникнення української землі
Багато планет, різних і таких не схожих одна на одну, породив наш Творець. Та всі вони були
мертві. Але якось набрав Творець пригорщу родючих ґрунтів і голубих вод та й
кинув чудодійний дар на планету, що пролітала поблизу. За мить та планета ожила
і заграла всіма барвами.
Минуло багато
часу, і вирішив Творець провідати ту
планету. Дістав він із Божої скрині мішок і склав у нього весь свій скарб: золото і срібло, діаманти й
кришталь, руду і сіль, вугілля і граніт... Кинув свій мішок у напрямку живої
планети, яку щойно нарік Землею.
Раптом мішок
зі скарбом розв'язався, і почали висипатися з нього Божі дари на планету. А
найбільше їх потрапило на слов'янську землю. Минули тисячі років. Якось
зібрався Творець поглянути на цю маленьку планету. Облетів довкола неї й
побачив дивовижний куточок, кращого від якого не було на всій цій Землі. І
вигукнув Господь:
— Це справжній
рай!
Ступив на казкову землю, яка так припала йому до душі, й нарік ї Україною. Адже у цій назві було слово «рай». Ось так і виникла українська земля, яку сам Творець хотів би мати за рай.
— Наша Україна — райська земля безмежних
степів, неозорих ланів,прадавніх таємничих лісів. Це земля могутніх і славних предків, які
залишили нам у спадок священні звичаї та прекрасні поетичні традиції, безцінні дари — слово і пісню.
Вчитель:Я хочу розказати вам свою легенду про Україну.
Легенда
про Україну
Якось Бог країни всі зібрав,
Щоби щось в дарунок
їм подарувати,
Але перед тим
він попрохав
Про народ свій трохи розказати.
Хтось просив у Господа води,
Щоби спрагу всім утамувати,
А
хтось лиш тому прийшов туди,
Щоб себе із
Богом порівняти.
Бог дарунки всі
роздав свої,
А ж помітив дівчину струнку.
-Де ж дарунки ,дівчинко,твої?
Чом стоїш самотня у кутку?
-А я,Боже,тут
молилась за народ,
І забула геть про подарунки.
Я не хочу ні грошей,ні нагород,
Ні коней,ні інших обладунків.
Мій народ так прагне щастя,волі,
Миру й сонця,затишку й тепла,
Я у своєї хочу
попросити долі -
Аби лиш до людей прихильною була.
Вони
і так багато настраждались:
Неволя,заборони
і руїни.
Їм
ця земля у спадок від дідів зосталась,
Це
мої діти. Я ж їх мати -Україна.
В нас так красиво!Гори і долини,
Моря,озера,луки,полонини,
Барвисті квіти,що зросли за тином,
А ось у вишиванці мати і дитина.
Батьківська
хата і дзвінка криниця,
А ось
козак й дівчина білолиця.
Мальви й
барвінок і в саду калина
І мова наша
рідна солов’їна.
Веселка в небі і на лузі квіти .
Ну як ось цьому можна не радіти?
Лише одне я хочу попросити -
Аби мої жили щасливо діти.
Щоб були вільними і мали свою мову,
Чарівну,гарну,українську,веселкову,
Щоб не втрачали віри у душі й в серцях
надії,
Щоби здоровими були й збувались
їхні мрії.
-Я зрозумів тебе,дитино!
У
мене подарунок лиш єдиний.
Я
хочу пісню Вам дзвінку подарувати,
Щоб
Ви жили щасливо і хотілось Вам співати.
Допоки лине пісня понад краєм,
То доти наша віра не згасає.
Хай пам’ятають і дорослі й діти -
Ми українці й маєм цим гордитись!!!
Пісень про Україну є багато,але ту яку ми
склали заспіваємо залюбки. Правда,друзі.
-Давайте
заспіваємо.
Ми
маленькі козачата
1.Чорнобривці і жоржини
Розцвітають край вікна.
Рідна мати в нас єдина
Й Батьківщина в нас одна.
Приспів:
Ми маленькі козачата
Гарні хлопці і
дівчата.
Україна –наша мати 2
рази
І ми її дитинчата
2.Якщо тобі сумно стало-
Не ховайся у куток
Ми пригостим тебе салом
І дамо ще й часничок.
3.Гарну пісню заспіваєм,
Що аж в серці забринить.
Гопака вам затанцюєм,
Що захочеться всім жить.
Ну і прислів’я про Україну є різні,але мені сподобалися ці:
·
Рідний край – земний рай.
·
Де рідний край, там і під ялиною рай.
·
Людина без Вітчизни – як соловей без пісні.
4.Виступ фотографа «Прекрасні
куточки України.»
Бо рідний край — це наша Україна,
Найкраща в світі, дорога земля.
Для нас вона, як матінка — єдина,
Її ліси, озера і поля,
Найкраща в світі, дорога земля.
Для нас вона, як матінка — єдина,
Її ліси, озера і поля,
Степи і гори, ріки і долини
Відчути прагнуть теплоту долонь...
Я все віддам для блага України —
Тепло душі і серденька вогонь!
Відчути прагнуть теплоту долонь...
Я все віддам для блага України —
Тепло душі і серденька вогонь!
Краса нашої України неповторна,її безмежні ліси,прекрасні повноводні ріки,квітучі сади .Це так зворушливо і неповторно.І я вам це доведу.
-То чи правда ,що Україна найкрасивіша?
5.Ігри .
Вчитель:Я пропоную учнів поділитись на 2 команди. Яка
команда переможе,та отримує назву «Найкращий знавець України.»У нас є кілька
конкурсів. То ж розпочнемо,щоб визначити переможця.
1.Вікторина «Дай правильну відповідь».
1.Назва держави,в якій ми живемо?(Україна)
2.Основний Закон України.(Конституція).
3.Який колір має Державний прапор України?
(Жовто-блакитний).
4.Урочиста пісня,що є символом держави?(Гімн).
5.Чим прикрашали в давнину своє помешкання
українці?(Рушниками.)
6.Яка головна річка України?(Дніпро.)
7.Коли святкується День Незалежності України?(24 серпня.)
8.Яка мова в Україні є Державною?(Українська.)
9.Що зображено на Державному Гербі України?(Тризуб.)
10.Яке місто є столицею нашої держави?(Київ.)
11. Як називають людину, яка любить свою ,батьківщину? (Патріот.)
12.Закінчіть прислів'я: «Нема без кореня
рослини, а нас людей
без... (Батьківщини)".
13.Кого вважають засновниками Києва?
(Кия, Хорива, Щека і
їхню сестру Либідь.)
14.Які моря є в Україні? (Чорне й Азовське.)
15. З якою державою
Україна межує на сході?(З
Росією.)
Учитель підбиває підсумки вікторини.
2.Гра «Думаємо про Батьківщину»
Так чи ні?
Людина повернулася з лісу з оберемком квітів.
Садить дерева,квіти біля будинку.
Миє машину на березі озера.
Відвезла сміття на сміттєзвалище.
Викинула сміття на узліссі.
Забула рідну мову.
Дотримується звичаїв і обрядів свого народу.
Учитель
підбиває підсумки гри.
3.Гра «Мікрофон»Що я зроблю
для рідної землі?.
Учитель підбиває підсумки гри.
4.Гра «Склади прислів'я».
— Складіть прислів'я із розсипаних слів та поясніть їх зміст.
• калини.
України, нема, і. Без. верби.
Без верби і калини нема України.)
—вербиця, здорова, там, срібліє,Де, водиця(Де срібліє вербиця, там здорова водиця.)
• земля, в, жмені,
і,Рідна, мила. (Рідна земля і в
жмені мила.)
• край, життя, За,
рідний, віддай. (За рідниш край. життя
віддай.)
• умій, мати,
Батьківщина, неї, постояти, за. (Батьківщина
— мати, умій за неї постояти.)
• без, як,
Батьківщини, людина, без, пісні, соловей. (Людина
без Батьківщини — як соловей без пісні..)
• край, звичай,
Кожний, має., свій. (Кожний край має свій звичай.)
Учитель підбиває
підсумки гри,потім всіх ігор.
VI. Підсумок уроку.
Вчитель:
Перерахуйте все найкраще, що подарувала вам Вітчизна. (Родина, друзі, улюблене заняття, місця відпочинку тощо.)
— Напишіть на пелюстках квіточок, що ви зробите для України, коли виростете. (Посадимо сад, збудуємо гарні будинки, спечемо
смачний хліб, намалюємо багато чудових
картин тощо.)
— Ми всі хочемо бачити нашу Батьківщину сильною, багатою, славетною й
квітучою. Нехай вона зараз на ваших очах розквітне від нашої безмежної любові до неї!
Хай кожен із вас «посадить» символічну квітку, прикріпивши її до карти
України.
Нехай ваші гарні майбутні
справи возвеличать нашу сонячну Україну!
Простягніть до карти долоньки,зігрійте Україну своїм
теплом.
-Оцініть свою роботу на уроці?
—Чи здійснилися ваші очікування
від уроку?
—Який етап уроку вам сподобався найбільше? Чим?
Україно моя неозора,
—Який етап уроку вам сподобався найбільше? Чим?
Україно моя неозора,
Дуже
хочу тобі побажати,
Аби сяяли радісно зорі,
Щоб хотілось схід сонця стрічати.
Щоб ліси скрізь шуміли веселі
Та щоб плівся гнучкий виноград,
Щоб сміялись у кожній оселі,
А країна цвіла, ніби сад.
Хай шумить під віконцем ліщина,
Соловейко всю нічку співає,
Ніби дівчина, в лузі калина
Восени знов намисто вдягає.
Краю мій, тобі сонця бажаю,
Аби хліб на полях колосився.
Я тебе по віночку впізнаю.
Щастя всім нам, хто тут народився!
На згадку про наш урок хочу подарувати
вам голуба миру,щоб ви жили у добрі і мирі і завжди з трепетом в душі на крилах летіли до рідної
хати.
ФРАГМЕНТ УРОКУ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИТЕМА «СЛОВО, РЕЧЕННЯ»
Гра «Збудуємо сходинки»
Учитель.
Ось ми розкажемо віршик і збудуємо
сходи зі слів. Слово — окрема сходинка.
Діти розповідають віршик, а
представники кожного ряду малюють на дошці
сходинки. Виграє той ряд, який правильно
побудує сходинки.
Буква до
букви —
І виникне слово.
Слово до
слова —
Звучить рідна мова.
(І. Січовик)
Гра «Придумайте речення» розширює поняття, що слово і речення навчає
дітей взаємодії.
Вчитель
називає будь-яке слово і кидає м'ячик дитині. Учень ловить м'ячика і придумує речення із запропонованим словом. Якщо він не може швидко придумати речення, то
повертає м'ячик учителеві. Якщо дитина впорається із завданням, то сама пропонує наступне
слово і кидає м'ячика
комусь із учасників гри.
ТЕМА
«ПОДІЛ СЛІВ НА СКЛАДИ»
Гра «Тамтам» спрямована на підготовку дітей до навчання письма.
Розвиває уміння ділити слова на склади і розрізняти звучання різних звукових сигналів.
Учитель (звертається до дітей). Здавна люди намагалися передавати свої слова на далеку
відстань. Для цього використовували багаття, вогні маяків, звукові сигнали. А от в Африці навчилися передавати
відомості за допомогою барабана. Кожному звукові відповідає певний удар по барабану — довгий чи
короткий, голосний чи тихий. Ось ми з вами зараз і спробуємо пограти в такий африканський барабан, що зветься тамтам.
Спочатку навчимося з допомогою тамтама передавати склади. Будемо стільки разів бити в барабан, скільки
складів налічується в тому слові, яке я назву.
(Учитель називає слово, а учень б'є
в барабан потрібну кількість разів.
Наприклад: час — І удар, зима — 2 удари, коридор
— З удари і т. д.
Гру можна ускладнити. Наголошений
склад — можна вдарити в барабан з більшою силою).
Гра «Хто придумає кінець — той і буде молодець».
Її найдоцільніше
проводити наприкінці уроку, коли малюки вже втомилися і не сприймають серйозно
завдань. Учитель називає початок слова, а діти придумують закінчення.
Фа... (ра, рба), Украї... (на, нка, ночка, нська), ша...
(хи, шки, йба, пка,
хісти).
Гра «Допоможемо
Червоній Шапочці»
Повертаючись із лісової школи, Червона Шапочка помітила
суниці на галявині. Почала збирати, відставила кошик. Раптом з кущів вискочив
зайчик і перекинув кошика, в якому були
слова зі складів. Засумувала Червона Шапочка. Давайте допоможемо
скласти ці слова: ра— жу— вель, ка— книж,
тів— ле— при.
Гра «Мозаїка»
У цій грі учневі пропонується картки
зі складами. Перший склад
кожного слова написаний червоним кольором,
другий склад — синім, а третій — зеленим. Склади змішані. З них треба
скласти слова.
Ручка, машина, білочка, парта
Окрім того, що дитина читає, вона ще
й розвиває в собі дуже важливу властивість — здогадуватися, що написано далі.
Гра
«Знайдіть «смачне слово»
Уявіть собі, діти, що ми будемо
святкувати день народження ляльки
Настусі. Накриємо стіл до чаю, поставимо якнайбільше смачних ласощів. Але,
вибираючи ласощі, потрібно пам'ятати, що їхні назви повинні складатися з 2-х
або 3-х складів.
Гра «Телеграф»
Вчитель називає слова, а учні
передають їх по телеграфу в інше
місце.
Наприклад, слово тато. Скільки у ньому складів? (2) Скільки разів потрібно стукнути ручкою по парті? (Двічі).
ТЕМА «ГОЛОСНІ І ПРИГОЛОСНІ ЗВУКИ. ПОЗНАЧЕННЯ ЦИХ ЗВУКІВ УМОВНИМИ ЗНАКАМИ»
Гра «В гості до
приголосних»
Жили собі в одному місті голосні (школярі називають їх), а
в іншому — приголосні (називають). Запросили приголосні до себе в
гості голосних. Сів звук [а] на машину і
поїхав. їде і пісеньку співає. А яка в нього пісенька? (А— а— а— а—
а!)
Радісно
зустрів його звук [м], привітав. Запропонував звук [а] звукові [а]
познайомитися з жителями міста Приголосних. Сіли вони удвох на машину. їдуть і пісеньку співають (а— а—
а— а— м— м— м, ам). Під'їхали до
будиночка, де живуть інші приголосні, привіталися
й почали знайомитись: а— а— с— с, а— а— ш— ш, а— а— р— р. Сподобалося звукові
[а] місто. Але вже настав вечір, і час було повертатися додому. Подякував голосний своїм друзям за гостину і запросив
їх до себе в місто Голосних.
Аналогічно відбувається поїздка приголосних до
міста Голосних. Відповідно утворюються нові склади: ма, мо, му, ми, са, со, су, си, ша, шо, шу та
інші.
Школярам
подобається «ловити» незвичайних рибок, «зривати»
чарівні яблука, допомагати білочці «збирати» шишки, грибки, а їжачкові —
грушки, на яких записані склади. Граючись,
вони вправляються в читанні, знаходячи їх у словах.
Гра «Літак»
Сідаємо всі у
літак і заводимо двигун: р— р— р— р. (Діти і собі промовляють р— р— р і
показують руками рух мотора).
Завели двигун, і літак полетів високо в небо, сховався за хмарами, чути
лише його гул. Як гуде літак? (Л— л— л— л).
Гра «Впізнай по голосу»
Для диференціювання звуків [г], і [к]
проводиться гра Один учень підходить до «будинку», стукає і питає: «Хто в будиночку?». Діти повинні імітувати голос будь—
якої тварини: га— га— га...,
ква—- ква— ква тощо. Один учень має відгадати назву цієї тварини.
Гра
«Загадка Колобка»
Дорогі діти! Я — ваш Колобок, зараз
відпочиваю в селі, гуляю в лісі, збираю гриби. Відгадайте назви грибів зі звуком [р] (сироїжки,
боровики), зі звуком [с] (маслюки, Лисички).
Гра «Звук»
Буратіно скоро
піде до школи, а сьогодні він прийшовна
урок, щоб дізнатися, яким звуком
починається його ім'я?
Гра «Прикрась ялинку»
Прикрась ялинку літерами, що
позначають голосні звуки: [б],[у],
[т], [а], [є], [и], [о], [н], [і], [у], [к]
Ті діти, які добре вміють робити звуковий аналіз слів, краще читають і без проблем пишуть диктанти.
Справа в тому, що процес письма досить складний. Дитина чує певний
звуковий потік. Щоб його записати, вона повинна
розчленувати те, що чує, на окремі звуки, співвідносити звуки з певними
фонемами, а фонеми перевести у букви. Тож для малюка цей процес досить важкий.
Я використовую гру
«Живий звук».
Учитель. Мені недавно сказали, що звуки можна оживити і показати руками.
Приголосний
твердий — це рисочка. Поставте перед грудьми зігнуту у
лікті руку.
Приголосний
м'який — це дві рисочки. Поставте перед грудьми дві зігнуті у
ліктях руки.
(Діти вчаться показувати окремі звуки, склади, слова, а потім і речення).
Тема:Узагальнюючий урок з теми «Прикметник».
Мета:Узагальнити і систематизувати
знання учнів з теми «Прикметник».Розвивати вміння поширювати речення за
допомогою прикметників. Виховувати дбайливе ставлення до природи рыдного краю.
Обладнання: Ілюстрації,пос. «Цікаві завдання з української мови».
Хід
уроку
1.Організація класу.
Дзень!
Дзень! Дзень!- кричить дзвінок,
Час
почати вже урок.
Будемо
вивчати знову
Рідну
українську мову.
Будем
радо я і ти
Рідну
мову берегти.
2. Мотивація
навчальної діяльності.
Проблемне
питання:
Якою була б наша мова без прикметників?
3.Узагальнення і систематизація знань учнів.
План роботи
1.Сніжинка-цікавинка.
2.Словникова скринька.
3.Хвилинка поезії
4.Самостійна робота.
1.Сніжинка-цікавинка.
2.Гра «Впіймай оплеском прикметник».
Прикметник-це частина мови,
Без якої нам не обійтись.
Ти вслухайсь в слово пречудове,
йому,як другові
всміхнись
1.Народна скринька.
Всавте прикметники-антоніми.
•
Біля ... (сухого) дерева й
сире горить.
•
3 великої хмари ... (малий) дощ буває.
•
Чим ... (темніша) ніч, тим
ясніші зорі.
•
В орача руки чорні, та хліб ... (білий).
•
Колос ... (повний) до землі
гнеться, а порожній угору пнеться.
•
Порожня бочка гучить, а ... (повна)
мовчить.
•
... (Широкі) ворота увійти,
та ... вузькі вийти.
•
Лучше з ... (доброго) коня впасти, ніж на поганому
їхати.
•
Ранні пташки росу п'ють, а ... (пізні) слізки
ллють.
•
... (Новою) дорогою йди, та
старої не забувай.
•
Задні колеса за ... (передніми) їдуть.
•
Пошив: на собаку мале, а на кота ... (велике).
•
Де слова масні, там пироги ... (пісні).
•
День довгий, а вік ... (короткий).
•
За ... (малим) поженешся —
велике загубиш.
•
Поганий на вроду, та ... (добрий) на вдачу.
•
Вогонь добрий слуга, та ... (поганий)
хазяїн.
Дерево,хлопчик,качка,машинка,квітка,пташка.
1. Прочитай. До поданих прикметників добери і запиши відповідні іменники.
Визнач рід іменників і прикметників. Виділи в них закінчення.
Темна, зоряна, місячна, тиха — ....
Холодна, сніжна, сувора, люта — ....
Велика, чорна, дощова, важка — ....
Синє, бурхливе, безкрає, штормове — ....
Футбольний, шкіряний, круглий, великий — ....
Довговухий, куцохвостий, прудкий, сірий — ..
Фізкультхвилинка
Хвилин-ка поезії.
|
3.Хвилинка поезії.
Складіть вірш за
поданими прикметниками.
…………………………………… зимовий,
…………………………………… білий,
…………………………………… милий.
4.Самостійна робота.
1. Рід прикметника можна визначити за:
а) закінченням; б)основою.
Самостійна робота
|
закінчення:
а) -є, -є; Б)-ий ,- ій.
3.
Провідміняй
словосполучення лікарська рослина, визнач
закінчення.
4. Допиши до
прикметників закінчення.
Ось стоїть переді мною легк__ , тендітн___ пролісок.
Його біл___ запаши___ голівка
схилилася донизу.
А поряд ростуть такі ж скромн____ , ніжн___ вісники весни.
Це означає, що прийшла справжн____ весна.
Це означає, що прийшла справжн____ весна.
5. Прочитай
текст. Підкресли прикметники. Визнач відмінки.
Добери синоніми до виділеного слова.
Добери синоніми до виділеного слова.
Степовий удав добре пристосувався до життя в піску.
Він заривається в пісок і довго
лежить нерухомо. Над піщаною поверхнею стирчать лише ніздрі й очі. Вони розташовані
в нього на верхній частині голови. Цей на вигляд незграбний змій уміє блискавично
кидатися на здобич.
6.Продовж розповідь.
Це було
зимового вечора. Сонце сховалось за обрій. Зарожевів сніговий килим. Стало
тихо-тихо. Замерехтіли зорі в глибокому небі….
4.Підсумок уроку.
Запитання для кмітливих.
•
Якого каміння немає в морі? (Сухого)
•
Якою косою не можна косити? (Дівочою)
•
3 якого посуду не їдять? (З порожнього)
•
Які ключі до неба добираються? (Журавлині)
•
Який рік тягнеться один день? (Новий рік)
•
Який вузол не можна розв'язати? (Залізничний,
морський)
•
Яким гребенем не розчісуються? (Півнячим)
•
На якому полотні не можна вишивати?
(На залізничному)
•
Під яким корчем заєць сидить під
час дощу? (Під мокрим)
•
Яким ключем не можна відімкнути двері? (Нотним)
•
Якою бочкою по воду їздять? (Порожньою)
•
Якої хвороби не буває на землі? (Морської)
•
На якому дубі листя не росте? (На сухому)
-Яка частина мови називається прикметником?
Як змінюються прикметники?
Як визначити рід,число і відмінок прикметника у реченні?
5.Домащнє завдання.
Немає коментарів:
Дописати коментар